O klubie

Klub Sportowo –Turystyczny „Elektryk” Grudziądz
 

Klub Sportowo –Turystyczny „Elektryk” działa od 1948 roku. W r. 1957 powołano Sekcję Żeglarską w Grudziądzu . Od tamtego czasu sekcja , jako jedyna w regionie grudziądzkim prowadzi szkolenia dla dzieci i młodzieży w klasach : Cadet, Optymist, Laser a od 2001 roku także klasę Optymist UKS. Zawodnicy – podopieczni grudziądzkiej sekcji uczestniczą w zawodach sportowych rangi okręgowej, wojewódzkiej, ogólnopolskiej ( w tym Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży) oraz międzynarodowej. Zdobywali oni medale między innymi na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, Spartakiadzie Młodzieży, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i Mistrzostwach Polski Juniorów. W 2003 roku załoga sekcji uzyskała 7.miejsce w klasie Cadet
na Mistrzostwach Świata w Newport w Belgii. W tej samej klasie zawodnicy naszej sekcji zdobyli na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży brązowy medal w 2005 r. i złoty w 2006 r.


/STATUT/





 

Rys historyczny
 

Grudziądzka Sekcja Żeglarska Elektryk powstała w ramach działającego Klubu Sportowego przy Zakładzie Energetycznym w Toruniu. Był rok 1957. Inicjatorem powołania sekcji był ówczesny kierownik rejonu – inż. Edward Berger oraz wielu pracowników rejonu Grudziądz zamiłowanych w sporcie, żeglarstwie i aktywnym wypoczynku.

Sekcja od początku specjalizowała się głównie w portowych szkoleniu dzieci i młodzieży. Ci drudzy na nowych łodziach typu Cadet od początku osiągali sukcesy w zawodach rangi wojewódzkiej i centralnej. W uznaniu osiągnięć Zarząd Okręgowy Związku Żeglarskiego w Bydgoszczy podarował grudziądzkiej sekcji 3 łodzie , co bardzo zmotywowało naszych zawodników do pracy. Praca ta przyniosła kolejne sukcesy , m.in. tytuł Mistrzów Okręgu Bydgoskiego w klasie Pirat.

W latach 1962-1963 w czynie społecznym grudziądzanie zbudowali przystań żeglarską nad Jeziorem Rudnik. Odniesione sukcesy zmotywowały ponadto członków sekcji do organizacji szeregu imprez okręgowych popularyzujących z powodzeniem żeglarstwo w Grudziądzu.

Rok później , 1964 r. , zawodnicy SŻ Elektryk Bralu udział w międzynarodowych regatach w klasie Cadet rozegranych w Berlinie.

W latach 1965- 1968 w sekcji rozpoczęły się pierwsze szkolenia na stopnie żeglarskie. Ponadto do kolejnych sukcesów dopisał się fakt powołania jednego z zawodników do kadry narodowej juniorów w klasie Finn. W 1968 r. dwie załogi z Grudziądza powołano do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata w Giżycku, gdzie zajęły 11 i 17 miejsca. Trzy lata później jedna z naszych załóg startowała w Mistrzostwach w Solinie w klasie Hornet zajmując 11 miejsce a inna uczestniczyła w Międzynarodowych Regatach Energetyków na Węgrzech, gdzie nasz kraj reprezentowały zaledwie dwa kluby. Grudziądzanie wygrali wówczas zawody w klasyfikacji drużynowej.

Inne osiągnięcia:
 

1973 – Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Hornet – 5
1974 – Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Hornet – 3 miejsce
– Mistrzostwa Polski Seniorów w klasie Hornet – 3 miejsce


1975 - Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży w klasie Hornet – 3 miejsce
Mistrzostwa Polski Seniorów w klasie Hornet – 1 miejsce

1976 – Igrzyska Młodzieży Szkolnej w klasie 470 – 3 miejsce
Igrzyska Młodzieży Szkolnej w klasie 420 – 2 miejsce
Mistrzostwa Polski Seniorów w klasie Hornet – 3 miejsce

1977 - Mistrzostwa Polski Seniorów w klasie Hornet – 1 miejsce
1979 - Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży w klasie 470 – 2 miejsce
1980 - Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie 420 – 2 miejsce
1981 - Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży w klasie 470 –2 miejsce

Lata 1982- 1992 to czas intensywnego rozwoju wypoczynku na wodzie pracowników Zakładu Energetycznego w Toruniu i rejonów podległych. Dla zapewnienia wszystkim chętnym dobrych warunków do rozwijania pasji żeglarskiej zakupiono dwa jachty oraz wyremontowano jedną z łodzi. Co roku odbywały się szkolenia na stopnie żeglarskie , na których patenty zdobywało średnio 25 osób. Ponadto sekcja grudziądzka organizowała rejsy po morzu dla pracowników „Enegetyki”.
 

Kolejne lata /1992-2000/ to dalsza intensywna praca z młodzieżą. Choć wkład pracy trenerów był wielki starzejący się sprzęt i brak środków na nowy nie pozwalały na osiąganie spektakularnych sukcesów. W 1998 roku wygospodarowano środki na zakup dwóch łodzi typu Cadet co zmotywowało zawodników i już dwa lata później załoga dziewcząt zdobyła 3 miejsce w Pucharze Polski kobiet. W 2001 roku za wyniki w imprezach centralnych chłopięcą załogę sekcji grudziądzkiej powołano do kadry narodowej w klasie Cadet. Z kolei dziewczęta zajęły 4 miejsce w Pucharze Polski. 2003 rok to powołanie załogi chłopców do reprezentacji kraju w klasie Cadet na Mistrzostwach Świata w Belgii . Zawodnicy z Grudziądza zajęli 7 miejsce i byli najlepszą z załóg z Polski. W ten sposób promowali nasz kraj ale i nasz klub. Prócz tego załoga zajęła 3 miejsce w rywalizacji drużynowej w Pucharze Polski w klasie Cadet. Sukcesy motywowały zawodników do kolejnych i już za rok startowali w Mistrzostwach Europy w Anglii gdzie chłopcy zajęli 22 miejsce na 167 startujących załóg. Dodatkowo zawodnicy wygrali klasyfikację Pucharu Polski dziewcząt
i chłopców.


Rok 2005 to kolejne sukcesy:

3 miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kategorii dziewcząt
4 miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w klasie Europa
1 miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w klasie Optymist
4 miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Windserfingu Lodowym
1 miejsce w Ogólnopolskich Regatach Energetyków w klasie Omega
1 miejsce w Pucharze Polski – ranking za 2005 r. w klasie Cadet w kategorii dziewcząt
Zorganizowanie rejsu po Morzu Bałtyckim dla dzieci pracowników Zakładu Energetycznego
 

Kolejne lata to kolejne sukcesy. W 2006 roku dziewczęta zdobyły 1 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w klasie Cadet, 3 miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzieży oraz 4 miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w windesrfingu oraz trzy tytuły Mistrzów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w żeglarstwie. W 2007 roku sukcesy odniesiono w windrsfingu – 4 miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzieży, zawodach w klasie Europa – 4 miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzieży, 3 miejsca w rankingu Pucharu Polski w klasie

Cadet oraz w Ogólnopolskich Regatach Energetyków w klasie Omega. W następnych roku zawodniczy sekcji zdobyli 3 miejsce w rankingu Pucharu Polski w klasie Cadet , 4 miejsce w ORE w Żywcu w klasie Omega oraz 4 i 8 miejsca w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w klasie Cadet.

Warte podkreślenia jest, że powyższe osiągnięcia to wynik zamiłowania do żeglarstwa i ciężkiej pracy najpierw pracowników Rejonu Energetycznego Grudziądz a potem członków Sekcji Żeglarskiej Elektryk w Grudziądzu. Za ich przyczyną żeglarstwo dynamicznie rozwijało się w naszym regionie i dzięki ich upodobaniu do sportów wodnych rozwija do dziś.

W ostatnich latach  zawodnicy Klubu osiągali znaczące sukcesy sportowe. Wśród najważniejszych należy wymienić:
 - III miejsce podczas Mistrzostw Polski w klasie Cadet,
 - zakwalifikowanie się czterech załóg do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, podczas której uzyskiwali miejsca w pierwszej dziesiątce,
 - udział zawodników w Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie Laser,
 - udział załogi klasy Cadet w Mistrzostwach Świata,
 - III miejsce załogi klasy Cadet w Mistrzostwach Województwa Kujawsko Pomorskiego,
 - I miejsce załogi Sekcji podczas Długodystansowych Regat Żeglarskich Związku Miast Nadwiślańskich Toruń – Bydgoszcz / 2013r./
 - II miejsce załogi Sekcji podczas Długodystansowych Regat Żeglarskich Związku Miast Nadwiślańskich Toruń – Bydgoszcz / 2014r./
 - I miejsce zawodniczki klasy Laser 4.7 w Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego /2015/
 -II miejsce zawodnika klasy Laser Radial w Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego /2016/
 - I miejsce zawodniczki klasy Laser 4.7 w Mistrzostwach Okręgu Zachodnio-Pomorskiego /2016/
 - III miejsce zawodniczki klasy Laser 4.7 w chorwackich SvNikol StNikolas Regatta /2016/
 
 


 












PARTNERZY

2013-2014© Twoje-Miasto Sp. z o.o.
Powered by SYSPiR CMS